Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Bilgilerini Güncelle
Firma: İsim: Soyisim: Email: Telefon: Şifre:

OIL & GAS PROFESSIONAL

Graduated from Istanbul Lisesi and Boğaziçi University Chemical Engineering Department, the candidate has experience in top Turkish companies, has worked abroad, has been in a multinational - multicultural working environment with blue-white collar leading and decision making roles. 

Refinery professional with a strong office skill set and a hands on site experience of 10+ years. Has been on both sides of the hydrocarbon processing industry with client representative project engineer role in a multi billion dollar greenfield EPC project and also as an operations engineer in an already operational refinery. Proven track record of training, guiding, leading up to 55 operators and 6 engineers. 

Has shown capabilities in addition to his standard job description by leading the effort on creating the refinery dictionary for the translation of operating manuals, presenting the commissioning / operations department orientation program, acquiring several permits and licences for the EPC project and being the safety officer for protection from nuclear radiation in the facility.

A natural mentor for fresh engineers possessing training skills in many sides of the industry with an aptitude for foreign languages, who has an analytical and detail oriented mindset with strong ethics.

HR MANAGER
The candidate was graduated from a reputable university in Izmir (Faculty of Economics and Administrative Sciences). 
She has experience in all functions of HR Department for the last 11 years in global companies. She has expertise in training &development, talent management, resourcing, engagement, international project management.
She is working as an HR Manager at present and looking for job opportunities in HR Departments within multinational and / or global companies. 
IT skills: MS Office- SAP
Languages: Turkish (native), English (advanced)
PROGRAM PROJE YÖNETİCİSİ
20 yıla yaklaşan iş tecrübesi olan adayımız, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra uluslararasi bir denetim firmasında vergi denetmeni olarak kariyerine başlamıştır. Ardından global bir bankanın Türkiye şubesinde müfettiş olarak beş yıl çalışmıştır. Daha sonra uluslararasi bir teknoloji ve danışmanlık firmasına geçmiş ve finansal sektör ve bankacılık sektöründe on sene kadar projeler geliştirmiş ve hayata geçirmiştir. Yapmış olduğu projeler müşteri deneyimlerinin yeniden tasarlanması, dijital dönüşüm yol haritalarının hazırlanması ve projelendirilmesi, uçtan uca yazılım projelerinin tasarımdan uygulamaya alınışına kadar her aşamasının yönetilmesi ve süreç yeniden yapılandırılması projeleridir. Uçtan uca proje ve program yönetimi, ekip yönetimi, ve iş geliştirme konularında oldukça yetkin ve tecrübeli olan adayımızın uluslararası proje yönetimi tecrübesi de bulunmaktadır.